Jesień 2023/2024 – A-klasa – podsumowanie

Po rundzie jesiennej na czele tabeli są dwa zespoły – LKS Łąka i Krupiński Suszec, niestety po drugiej stronie jest Leśnik – który zamyka tabelę z pięcioma punktami na koncie.

Rzutem na taśmę Łąka wskoczyła na pozycję lidera po rundzie jesiennej. Łąka po słabym początku sezonu, później w 11 meczach odnotowała 9 wygranych i 2 remisów. Punkt mniej od Łąki ma sensacja jesieni – Krupiński, który przez osiem kolejek liderował, ale w ostatniej zremisował z Siódemką 0:0 i spadł na drugie miejsce. w bezpośrednim meczu Krupiński wygrał z Łąką 3:2. Co prawda regulamin Podokręgu Tychy mówi, że tylko mistrz awansuje do klasy okręgowej, ale z powody reformy, istnieje szansa, że wicemistrz również.

Później w tabeli jest bardzo ciekawie. Trzecia Siódemka ma 29 punktów, traci do Krupińskiego pięć punktów i sześć do lidera z Łąki. Między trzecią Siódemką, która również jest pozytywnym zaskoczeniem tej rundy, a szóstą Fortuną są tylko dwa punkty różnicy. Między nimi są Znicz Jankowice i Unia Bieruń Stary. Dodatkowo na wiosnę został przełożony mecz pomiędzy bezpośrednimi drużynami – Fortuną Wyry a Zniczem Jankowice, więc któraś z tych drużyn może jeszcze wskoczyć na „pudło”.

Bardzo mocno notowania spadły u drużyn, które w zeszłym sezonie walczyły w barażach o awans do kla sy okręgowej. Najwyżej z całej trójki jest Ogrodnik Cielmice. Po katastrofalnym początku rundy – porażki ze Studzienicami i Leśnikiem, zespół z Cielmic odbudował się i zakończył rundę na siódmej pozycji ze stratą trzech punktów do szóstej pozycji. „Oczko” mniej od Ogrodnika mają Woszczyce, które fatalnie rozpoczęły sezon, ale później zaczęły wygrywać, oraz spadkowicz z Bojszów. 21 punktów i 10 miejsce dla wicemistrza ostatniego sezonu – Sokoła Wola.

Nad dziesiątym Sokołem i jedenastą Czułowianką jest przepaść puktowa – aż siedem punktów różnicy. Z racji tego, że do B-klasy spadają dwie drużyny, to aż sześć zespołów będzie walczyć o utrzymanie. Beniaminek z Czułowa zgromadził 14 punktów i ma cztery punkty przewagi nad miejscem spadkowym. Tyle samo punktów mają Gardawice. O utrzymanie walczyć będą także dwaj beniaminkowie – Wisła Wielka, która jest trzynasta i ma 13 punktów (punkt mniej od Gardawic i Czułowianki) oraz Studzienice, które są miejscu spadkowym z 10 punktami na koncie. Pomiędzy nimi jest jeszcze drużyna Rudołtowic, która zgromadziła 12 punktów. Niestety tabelę zamyka drużyna z Kobióra, która zgromadziła tylko 5 punktów.

Jesienią na boiskach klasy A padło 460 goli w 119 meczach, co daje średnio 3,86 bramki na mecz. Gospodarze wygrywali 50 z 119 meczów (42,0%), 18 meczów zakończyło się remisami (15,1%), a w 51 meczach górą byli goście (42,9%). 236 z 460 bramek, czyli 51,3% zdobyli gospodarze.

Najwyższym zwycięstwem może pochwalić się lider – LKS Łąka, który w 11 kolejce pokonał na wyjeździe ostatni w tabeli Leśnik aż 2:10.

Ogółem:

Najwięcej zwycięstw: 11 – Łąka, Krupiński

Najmniej zwycięstw: 1 – Leśnik

Najwięcej remisów: 4 – Wisła Wielka

Najmniej remisów: 1 – Krupiński, Znicz, Studzienice

Najwięcej porażek: 12 – Leśnik

Najmniej porażek: 2 – Łąka

Najwięcej strzelonych bramek: 50 – Łąka

Najmniej strzelonych bramek: 14 – Wisła Wielka

Najwięcej straconych bramek: 51 – Leśnik

Najmniej straconych bramek: 16 – Krupiński

Mecze u siebie:

Najwięcej zwycięstw: 7 – Łąka

Najmniej zwycięstw: 0 -Leśnik

Najwięcej remisów: 3 – Wisła Wielka

Najmniej remisów: 0 – Znicz, Woszczyce, Gardawice

Najwięcej porażek: 7 – Leśnik

Najmniej porażek: 1 – Łąka, Krupiński, Siódemka

Najwięcej strzelonych bramek: 29 – Łąka

Najmniej strzelonych bramek: 7 – Leśnik

Najwięcej straconych bramek: 35 – Leśnik

Najmniej straconych bramek: 5 – Krupiński

Mecze wyjazdowe:

Najwięcej zwycięstw: 6 – Krupiński

Najmniej zwycięstw: 1 – cztery drużyny

Najwięcej remisów: 5 – pięć drużyn

Najmniej remisów: 0 – Krupiński, Bojszowy, Studzienice

Najwięcej porażek: 6 – Studzienice

Najmniej porażek: 1 – Łąka, Fortuna, Woszczyce

Najwięcej strzelonych bramek: 26 – Woszczyce

Najmniej strzelonych bramek: 4 – Wisła Wielka

Najwięcej straconych bramek: 24 – Studzienice

Najmniej straconych bramek: 6 – Łąka

Klasyfikacja strzelców:

17 – Bałuch Kamil (Znicz), Jakubczyk Karol (Woszczyce)

14 – Dudek Mateusz (Bojszowy)

12 – Cichy Dawid (Unia)

11 – Szandurski Maciej (Łąka)

Żółte kartki:

7 – Kowalczyk Jacek (Łąka), Kraus Damian (Łąka)

6 – Horny Mariusz (Gardawice)