Sezon 2022/2023 – A-klasa – podsumowanie rundy zasadniczej

Runda wiosenna została zdominowana przez mistrza – Piast GOL Bieruń, który ostatecznie w całym sezonie zgromadził aż 17 punktów więcej od wicemistrza. O ile po rundzie jesiennej przewaga nad drugą Studzionką wynosiła jeden punkt, a nad trzecimi Woszczycami cztery, to wiosna nie pozostawiła złudzeń kto powinien awansować do okręgówki.

Po jesieni można było się spodziewać, że walka o miejsca barażowe będzie trwać do ostatniej minuty ostatniego meczu w sezonie. Kibice jednak mogą być lekko zawiedzeni, bo już na dwie kolejki przed końcem znaliśmy już wszystkie zespoły, które grać będą w barażach. Drugie miejsce zajął Ogrodnik, który ma za sobą dwie dobre rundy – 28 punktów zdobyte jesienią i 27 wiosną. Trzecie miejsce dla Sokoła Wola, który po jesieni był dopiero dziewiąty (21 punktów), ale znakomita wiosna (33 punkty) pozwoliła podskoczyć Sokołowi o kilka miejsc w tabeli. Mogło być jeszcze lepiej, ale zespół z Woli nie wykorzystał szansy na wicemistrza – w ostatniej tylko zremisował ze spadkowiczem – Stalą. Czwarty w tabeli Leśnik, podobnie jak Ogrodnik, miejsce w barażach zawdzięcza równej formie przez cały sezon – 26 punktów zdobyte jesienią, 25 wiosną. Na piątym miejscu zmagania zakończyła Studzionka, która w rundzie jesiennej szła łep w łep z Piast-em GOL (33 punkty – 1 punkt starty), ale wiosną zdobyła dwa razy mniej punktów.

Później w tabeli było ciasno – szósty Krupiński miał tylko trzy punkty więcej od dziesiątych Gardawic. Zespół z Suszca to drużyna, która większość punktów zdobyła u siebie – aż 32 z 46. Gdyby trochę lepiej grali na wyjazdzach, mogliby się pokusić o baraże. Na siódmym miejscu rozgrywki skończyła Fortuna Wyry. Zespół z Wyr po jesieni zajmował dopiero 12 miejsce (16 punktów), lecz kapitalnie rozpoczął rundę wiosenną. Pierwsze 8 meczów to aż 22 punkty (7 wygranych i 1 remis). Kiedy wydawało się, że jest kwestią czasu aż Fortuna wskoczy na miejsce barażowe, przyszły dwie porażki – w 27 kolejce z Leśnikiem i w 28 z Czaplą, które definitywnie przekreśliły szanse Fortuny. Mimo wszystko, zespół z Wyr nie ma sobie nic do zarzucenia w przypadku wiosny – 29 punktów to trzeci najlepszy wynik w lidze. Ósme miejsce do Znicza. Znicz podobnie jak w poprzednich sezonach – strzelał bardzo dużo bramek – zdobył ich aż 73 (trzeci wynik w lidze), ale stracił aż 80 (więcej straciły tylko trzy zespoły). W meczach Znicza padało średnio ponad 5 bramek na mecz! Kolejne dwa miejsca zajęły zespoły z powiatu mikołowskiego. Dziewiąte miejsce dla Woszczyc, które po rundzie jesiennej były murowanym kandydatem do baraży – 3 miejsce i 30 punktów. Runda wiosenna była jednak fatalna – tylko 13 punktów i mniej zdobył jedynie ostatni Frydek. Podobnie miały Gardawice – po rundzie jesiennej zajmowały miejsce gwarantowane grę w barażach – w drugiej zdobyły dziewięć punktów mniej co pozwoliło na zajęcie dziesiątego miejsca z taką samą ilością punktów co Woszczyce.

Kolejna w tabeli, jedenasta, Unia Bieruń Stary, otworzyła strefę walczącą o utrzymanie – do Gardawic straciła aż 7 punktów. Unia po fatalnej jesieni – tylko 12 punktów i trzecie miejsce od końca, zaliczyła dobrą wiosnę zdobywając dwa razy więcej punktów. W sumie zdobyła ich 36, cztery więcej od spadkowicza z Chełmu Śląskiego. Dwa punkty mniej od Unii zgromadziły Siódemka i Rudołtowice. Siódemka miała trochę gorszą wiosnę (15 punktów vs 19 jesienią), ale w ostatniej kolejce udało się zapewnić utrzymanie. Ruły z kolei miały fatalną jesień – 10 punktów – tyle samo co ostatni Frydek, ale wiosną, szczególnie w ostatnich kolejkach (4 punkty w meczach z wicemistrzem i mistrzem) prezentowały się dobrze co rzutem na taśmę zapewniło im utrzymanie.

Pierwszym spadkowiczem został Stal Chełm Śląski, któremu do utrzymania zabrakło dwóch punktów. W meczach Stali padało mało bramek – Stal straciła ich tylko 43 (mniej stracił tylko mistrz i Sokół), oraz miała aż 9 czystych kont – więcej miał tylko Sokół. Mimo bardzo dobrej defensywy, Stal ma tragiczne statystyki w ofensywie. Tylko 28 strzelonych bramek (drugi do końca Frydek ma ich 13 więcej) – więcej goli od Stali strzelił napastnik Znicza – Kamil Bałuch… Kolejnym spadkowiczem została Czapla, która po bardzo słabej jesieni, wiosną zdobyła więcej punktów, ale do utrzymania zabrakło bardzo dużo. Ostatnie miejsce zajął Frydek, który wiosną zdobył jedynie 7 punktów i był zdecydowanie najgorszą drużyną.

Jesienią na boiskach klasy A padło 986 goli w 240 meczach, co daje średnio 4,11 bramki na mecz. Gospodarze wygrywali 127 z 240 meczów (52,9%), 34 mecze zakończyły się remisami (14,2%), a w 79 meczach górą byli goście (32,9%). 552 z 986 bramek, czyli 56,0% zdobyli gospodarze.

Najwyższymi zwycięstwami może pochwalić się mistrz – Piast GOL Bieruń, który jesienią pokonał na wyjeździe Czaplę Kryry 0:9, a wiosną zwyciężył 1:10 we Frydku.

Ogółem:

Najwięcej zwycięstw: 23 – Piast GOL

Najmniej zwycięstw: 6 – Frydek

Najwięcej remisów: 8 – Stal

Najmniej remisów: 1 – Ogrodnik

Najwięcej porażek: 22 – Frydek

Najmniej porażek: 4 – Piast GOL

Najwięcej strzelonych bramek: 104 – Piast GOL

Najmniej strzelonych bramek: 28 – Stal

Najwięcej straconych bramek: 86 – Frydek

Najmniej straconych bramek: 35 – Piast GOL

Mecze u siebie:

Najwięcej zwycięstw: 13 – Sokół

Najmniej zwycięstw: 2 – Frydek

Najwięcej remisów: 4 – Stal, Gardawice, Unia

Najmniej remisów: 0 – Studzionka, Ogrodnik

Najwięcej porażek: 11 – Frydek

Najmniej porażek: 1 – Piast GOL, Sokół

Najwięcej strzelonych bramek: 53 – Piast GOL

Najmniej strzelonych bramek: 19 – Stal

Najwięcej straconych bramek: 52 – Frydek

Najmniej straconych bramek: 9 – Sokół

Mecze wyjazdowe:

Najwięcej zwycięstw: 11 – Piast GOL

Najmniej zwycięstw: 2 – Czapla, Stal

Najwięcej remisów: 4 – cztery drużyny

Najmniej remisów: 0 – Frydek

Najwięcej porażek: 12 – Czapla

Najmniej porażek: 3 – Piast GOL

Najwięcej strzelonych bramek: 51 – Piast GOL

Najmniej strzelonych bramek: 9 – Stal

Najwięcej straconych bramek: 49 – Rudołtowice

Najmniej straconych bramek: 20 – Piast GOL

Inne klasyfikacje:

[brak danych o kartkach z meczów 17 kolejki – Gardawice – Znicz 3:1, Frydek – Siódemka 1:3, Studzionka – Fortuna 0:2]

Najwięcej bezpośrednich czerwonych kartek: 3 – Leśnik, Gardawice, Znicz, Stal

Najwięcej żółtych kartek: 78 – Sokół

Mecze bez porażki: 26 – Piast GOL

Mecze bez zwycięstwa: 24 – Frydek

Mecze bez strzelonej bramki: 11 – Stal

Mecze bez straconej bramki: 12 – Sokół

Klasyfikacja strzelców:

Królem strzelców w sezonie 2022/2023 został zawodnik Znicz Jankowice – Kamil Bałuch. Zdobył on 30 goli w 30 meczach, co daje średnio jedną bramkę na mecz.

Poniżej czołówka klasyfikacji strzelców (pełna lista tutaj>>)

30 – Bałuch Kamil (Znicz)

25 – Rzepa Jakub (Piast GOL)

22 – Wieczorek Daniel (Krupiński)

20 – Kapica Tomasz (Frydek)

19 – Habor Mateusz (Studzionka)

Czyste konta:

[brak danych o czystych kontach z meczów 17 kolejki – Gardawice – Znicz 3:1, Frydek – Siódemka 1:3, Studzionka – Fortuna 0:2]

Najwięcej czystych kont zachował bramkarz Sokoła – aż 11, co ciekawe na drugim miejscu – po 9 czystych kont zgromadził bramkarz mistrza – Maciej Wielgus oraz bramkarz spadkowicza – Rafał Skuza.

Poniżej czołówka klasyfikacji (pełna klasyfikacja tutaj>>)

11 – Kołek Wojciech (Sokół)

9 – Skuza Rafał (Stal), Wielgus Maciej (Piast GOL)

6 – Dunat Szymon (Studzionka)

5 – Sobota Bartosz (Gardawice)

Komplet minut: (klasyfikacja tutaj>>)

[brak danych o minutach z meczów 17 kolejki – Gardawice – Znicz 3:1, Frydek – Siódemka 1:3, Studzionka – Fortuna 0:2]

2700 (komplet minut) – Biber Wojciech (Krupiński, bramkarz), Mizera Maciej (Rudołtowice)

2610 – Trela Antoni (Rudołtowice, bramkarz), Czech Mateusz (Czapla)

2609 – Wielgus Maciej (Piast GOL)

Żółte kartki:

[brak danych o kartkach z meczów 17 kolejki – Gardawice – Znicz 3:1, Frydek – Siódemka 1:3, Studzionka – Fortuna 0:2]

Poniżej czołówka klasyfikacji (pełna klasyfikacja tutaj>>)

12 – Niesyto Filip (Sokół)

10 – Grzywa Kacper (Piast GOL), Szmidt Jakub (Sokół)